Search

REKLAMA

Chiny zaatakowały amerykańskie samoloty… laserami

7118
Jak donosi „Japan Times” w okresie ostatnich 10 miesięcy doszło do 20 takich ataków. Do najpoważniejszego ataku doszło w Afryce Wschodniej.  Najczęściej jednak atakowane były samoloty operujące na Morzu Wschodniochińskim.

Do ataków dochodziło zarówno z lądu jak i z morza. Celem ataku byli piloci amerykańskich samolotów, którzy mieli być oślepiani laserami. Dowództwo amerykańskich sił zbrojnych na Pacyfiku wydało oświadczenie w którego wynika, że pierwsze ataki laserowe miały miejsce 10 miesięcy temu. Na Morzu Wschodniochińskim wykorzystywane są do tego chińskie kutry rybackie, które stanowią tzw. morską milicję, która zabezpiecza i również działa w celu poszerzenia wód terytorialnych Chin.

Amerykanie nie mają wątpliwości, że za wszystkie incydenty związane z atakami laserowymi stoją Chiny. Przy czym do najpoważniejszych ataków doszło w Dżibuti, w Afryce, gdzie do atakowania pilotów z amerykańskiej bazy wojskowej posłużono się laserami wojskowymi. Obrażenia jakich doznali wówczas piloci były na tyle poważne, że trafili oni do szpitala, a USA wystosowało oficjalny protest dyplomatyczny.

Na Morzu Wschodniochińskim do atakowania samolotów amerykańskich i oślepiania pilotów wykorzystywane są natomiast popularne małe lasery, wskaźniki. Ale i takie lasery potrafią uszkodzić wzrok. Stąd wynika również potrzeba zabezpieczenia amerykańskich pilotów w odpowiedni sposób przed tego typu atakami i takie kroki już w tym celu zostały podjęte przez armię amerykańską.

Źródło: Japan Times