Search

REKLAMA

Trump zdrowo „ochrzania” sojuszników na szczycie NATO. Merkel się wkurzyła

7179

Dzisiaj, jak podają agencje prasowe, Donald Trump podczas nieplanowanego wcześniej spotkania sojuszników NATO, wyraził po raz kolejny swoje niezadowolenie z niektórych państw członkowskich sojuszu. Chodziło o zbyt niskie wydatki na zbrojenia jakie przeznaczają niektóre państwa.

Oficjalnie mówi się oczywiście o środkach przeznaczanych na obronność a nie na zbrojenia. Według Trumpa takie kraje przynależące do NATO jak Niemcz, Belgia i Hiszpania przeznaczają zbyt małe środki na „obronność”. Trump zagroził, że jeżeli natychmiast te kraje nie zaczną przeznaczać 2% swojego PKP na zbrojenia to USA będą działać w pojedynkę.

Wczoraj do ostrej wymiany zdań doszło pomiędzy Trumpem a Angelą Merkel. Trump wprost powiedział, że Niemcy są całkowicie kontrolowane przez Rosję.
– To bardzo smutne, że Niemcy robią wielki deal na ropę i gaz z Rosją. Mamy was bronić przed Rosją, a Niemcy płacą Rosji miliardy i miliardy dolarów…

Merkel próbowała kilka godzin później na konferencji prasowej ripostować, ale chyba nie do końca jej odpowiedź była szczera i uczciwa biorąc pod uwagę jej przeszłość. Merkel w młodości należała bowiem do komunistycznej organizacji młodzieżowej FDJ, gdzie była sekretarzem ds. Agitacji i propagandy. Zasiadała równiez w zarządzie enerdowskich związków zawodowych.  Tymczasem Angela Merkel w odpowiedzi Trumpowi wypaliła do dziennikarzy:
– Doświadczyłam na własnej skórze czasów, gdy część Niemiec była kontrolowana przez Związek Radziecki.

Dodała, że teraz jest bardzo szczęśliwa, że Niemcy są wolne i zjednoczone. Jestem bardzo szczęśliwa, że dziś jesteśmy zjednoczeni i wolni.
– Dzięki temu sami podejmujemy decyzje i niezależnie kreujemy swoją politykę – argumentowała kanclerz.